Szukaj na blogu
Najnowsze komentarze
Brak komentarzy

FAQ - odpowiadamy na pytania odnośnie ceramiki bolesławieckiej

Dostajemy od Państwa różne pytania. Postanowiliśmy zebrać część z nich w jednym miejscu i udzielić możliwie wyczerpujących odpowiedzi. Co to są pawie oczka? Czy ceramika bolesławiecka może być czyszczona w zmywarce? Te i wiele innych zagadnień omawiamy w naszym małym FAQ.

1. Co to są “pawie oczka”?

Niektórzy dziwią się, że w nazwie naszego sklepu nie pada termin bezpośrednio wskazujący na ceramikę lub Bolesławiec. Postawiliśmy na nieco bardziej subtelne nawiązanie do tamtejszych tradycji. “Pawie oko” to jeden z klasycznych motywów wzorniczych pojawiających się na wyrobach z “miasta ceramiki”. W naszej ofercie znajdziecie Państwo wiele naczyń i zestawów zdobionych właśnie w ten sposób.

2. Czy ceramika bolesławiecka może być umieszczona w piekarniku?

Tak. Naczynia wyprodukowane w bolesławieckiej manufakturze ceramiki są odporne na działanie niskich i wysokich temperatur. Bez najmniejszych obaw mogą więc trafić do piekarnika, mikrofalówki czy zamrażarki. W ofercie naszego sklepu internetowego z ceramiką bolesławiecką dostępne są nawet naczynia przeznaczone do zapiekania.

3. Czy ceramikę bolesławiecką można myć w zmywarce?

Nic nie stoi na przeszkodzie. Ceramiczna konstrukcja naczyń cechuje się dużą wytrzymałością. Motywy wzornicze również nie ucierpią w wyniku jej działania.

4. Czy zdobienia na wyrobach ceramicznych są wykonywane ręcznie?

Tak. W tym przecież cała ich magia! Ceramika bolesławiecka jest dekorowana przy użyciu specjalnych stempelków. Umiejętne odbijanie ich w odpowiednich miejscach naczynia wymaga dużej precyzji. Doświadczeni pracownicy manufaktury opanowali jednak tę sztukę do perfekcji.

5. Jak rozpoznać czy ceramika bolesławiecka jest oryginalna?

Kilka lat temu media obiegła informacja, jakoby na rynku pojawiły się podróbki bolesławieckich wyrobów. Rzekomo oferowano je na chińskich serwisach aukcyjnych. Łudząco podobne wzornictwo wprowadziło nie lada konsternację wśród miłośników tradycyjnej ceramiki. Nigdy nie mieliśmy styczności z tymi imitacjami i nie wiemy, czy owe doniesienia są prawdziwe.

6. Czy ceramika bolesławiecka jest wytwarzana z porcelany?

Nie. Wyroby z Bolesławca powstają z najwyższej jakości gliny kamionkowej pozyskiwanej lokalnie w dolinie rzeki Bóbr. O różnicach między materiałami używanymi w produkcji ceramiki przeczytacie Państwo tutaj.

7. Czy ceramika bolesławiecka jest wytwarzana tylko w jednej manufakturze?

Nie. W Bolesławcu i okolicach działa co najmniej kilka zakładów produkujących ceramikę. Wszystkie posiadają specjalne licencje, a ich wyroby są opatrzone stosownymi pieczątkami.

Zostaw komentarz
Zostaw odpowiedź
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Ustawienia